Kılcal damarlar, ince damarların çapının büyümesi, genişlemesi nedeniyle cilt yüzeyinden ince bir çizgi olarak görünür hale gelir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir (spider anjiom  veya hemanjiom). En sık yüz ve bacaklarda görülmekle birlikte vücutta herhangi bir bölgede yerleşebilir

Kılcal damarlar neden oluşur?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damarlar hassas cilt yapısına, aşırı güneş maruziyetine rozase hastalığına, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damarlarda artış olabilir.

Bacaklardaki varisler ise toplardamarların genetik olarak vücuttaki kanı kalbe yeterince etkili bir şekilde götürememesi, yer çekiminin etkisiyle kanın özellikle bacaklarda göllenmesi ve zamanla bu damarların kalınlaşması ile oluşur. Kadınlarda yapısal olarak daha sık rastlanır. Isı artışı, fazla ayakta durma, bacakları sarkıtarak uzun süreli oturma kılcal damar oluşumunu artırır.

Kılcal damarların tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez ve kozmetik sorun oluşturabilir. Ayrıca yüzdeki kılcal damarlar hassasiyet ve yanma yapabilir. Bacaklarda görülen varisler ise ödem ve ağrı yapabilirler.

Lazerler kılcal damarları nasıl yok ederler?

Nd:YAG lazer ile damar içindeki kanda bulunan hemoglobin lazerin hedefidir. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damarın artıkları vücut tarafından atılır.

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Lazer seans sayıları ve neticeler kılcal damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir; tek seansta tedavi edilebilen durumlar olduğu gibi, birden fazla seansa ihtiyaç duyulan olgular da olabilir. 

Lazerle kılcal damar tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Lazerle kılcal damar tedavisinden sonra yüzde hafif bir pembelik olur. Genel olarak yarım gün içinde geçer. Normal koşullarda ve uygun dozlarda iz kalması beklenmez. 

Lazerle varis tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Varis tedavisi sonrasında birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Bacak varisleri için yapılan tedaviler sonrası ayakta kalmak ve ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır. Mutlaka varis çorabı giyilmelidir.