PRP (Platelet Rich Plasma), kanın santrifüj işlemi ile ayrıştırılan trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma adı verilen kısmının kısaltılmış ismidir. Bu ayrıştırılan kısmın enjeksiyon veya mikro iğneleme yöntemleriyle deri içine verilmesine PRP uygulaması denir. PRP içinde bulunan trombosit ve büyüme faktörleri uygulandıkları bölgedeki dokunun onarılmasını sağlayarak etki gösterirler.

PRP uygulaması sonrasında ciltte canlılık, parlaklık, sıkılaşma ortaya çıkar. Ciltteki kırışıklıklar, çatlaklar, akne izleri ve yara izleri düzelir. PRP uygulaması zayıflamış saç köklerinin beslenmesini arttırır. Saç dökülmesi, saçların kopması ve kırılması gibi saç sorunlarının tedavi edilmesini sağlar

PRP uygulaması ile hangi sorunlar tedavi edilir?

  • Ciltteki kırışıklıklar
  • Cilt lekeleri
  • Cilt çatlakları
  • Akne izleri
  • Yara izleri
  • Saç dökülmesi

PRP uygulaması nasıl yapılır?

Önce kişiden 8-10 ml kan alınır. Bu kan özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj işlemi uygulanarak trombosit ve büyüme faktörlerinden zengin olan plazma kısmı ayrıştırılır.

Bu ayrıştırılan kısım (PRP) lokal enjeksiyon veya mikroiğneleme yöntemleriyle deriye uygulanır.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uyguladıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

PRP uygulaması sonrasında ne kadar süre sonra günlük hayata dönülebilir?

PRP uygulaması yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlem olup, uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir.

PRP uygulaması kaç seans yapılır?

3 hafta aralıklarla 3-4 seans yapılır.

PRP ağrılı bir uygulama mıdır?

Uygulama için çok ince iğneler kullanılması ve işlem öncesinde lokal anestezi yapılması nedeniyle uygulama sırasında neredeyse hiç ağrı oluşmaz.

PRP’nin yan etkisi var mıdır?

Estetik amaçla uygulanan diğer yöntemlerden farklı olarak, kişinin kendisinden alınan kanın plazma kısmı yoğunlaştırıldıktan sonra, katkı maddesi eklenmeden kişiye verildiği için herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Alerji, enfeksiyon riski yoktur. Uygulama sonrasında geçici olarak kızarıklık ve morluk oluşabilir.