Deride meydana gelen lekelerin nedenleri ve tipleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle lekelerin tanısının konması amacıyla öncelikle dermatoloji uzman hekimi tarafından muayene en sağlıklı olanıdır.

Deride lekelenme yani pigment artısı tıbbi olarak ‘hiperpigmentasyon’ olarak adlandırılır. Pigment artısına neden olan farklı deri lezyonları bulunur. Başlıcaları

  • Güneşe bağlı oluşan çiller ve güneş lekesi (efelid, lentigolar)
  • Melazma (doğum lekesi, hormonal lekelenme, gebelik lekesi, gebelik maskesi)
  • Yara, yanık, ameliyat, akne, lazer sonrası oluşan lekeler (postinflamatuar hiperpigmentasyon)
  • Bir takım deri hastalıkların bağlı gelişen hiperpigmentasyon çeşitleri
  • Doğum lekeleridir

Tedavi Seçenekleri

  • Cosmelan – Dermamelan Enzim Peeling

Ciltteki her tür lekenin giderilmesinde kullanılan, etkisi kanıtlanmış enzimatik bir leke açıcı sistemdir. İçerisinde leke açıcı özelliği taşıyan; azelaic asit, kojic asit, phytic asit, ascorbic asit,salisilik asit, glikolik asit, arbutin yer alır.

Cosmelan – Dermamelan Enzim Peeling nasıl etki eder?

Cilt renginin koyulaşmasında esas rol oynayan tirozinaz adı verilen enzimi baskılar. Böylece ciltteki melanin miktarını azaltarak lekeyi giderir. Yeni leke oluşumuna neden olan mekanizmayı da baskılar.

Cosmelan – Dermamelan Enzim Peeling nasıl uygulanır?

Cosmelan – Dermamelan sistemi kişiye özel paket halindedir. İçinde enzim peeling maskesi, devam kremi, onarıcı krem ve yüksek koruma faktörüne sahip güneş kremi yer alır. Maske, dermatolog tarafından tüm problemli bölgeye sürülür. Lekenin daha belirgin olduğu bölgelere daha çok uygulanır. Bu maske kişinin cilt yapısı ve lekenin derinliğine göre ortalama 8-12 saat uygulama bölgesinde kalır. Bu süre sonrasında ılık su ile temizlenir ve devam kremi, onarıcı krem ve güneş koruyucu doktorun önerdiği şekilde gün içerisinde uygulanmalıdır. Devam kreminin 6 ay düzenli kullanılması esastır. Güneş koruyucu ise yaz-kış sürekli kullanılmalıdır.

Cosmelan – Dermamelan Enzim Peeling uygulamasından sonra ciltte ne gözlenir?

Ciltte hafif kızarıklık olması normaldir. Özellikle hassas cildi olanlarda hafif kaşıntı, yanma, ödem, pullanma görülebilir. Devam kremi ve onarıcı krem ile bu bulgular azalır. Ortalama 2-7 gün içerisinde tüm bulgular ortadan kalkar. İş ve sosyal hayatı etkilemez.

Cosmelan – Dermamelan Enzim Peeling etkisi ne zaman görülür?

Maskenin uygulanmasından 1 hafta sonra lekelerde açılma başlar. 2-3 hafta sonrasında cilt çok daha sağlıklı, tazelenmiş ve parlak görülür. 3. hafta  sonunda lekelerin yaklaşık %80’i açılır. Ancak lekelerin tamamen açılması 4-6 hafta içerisinde gözlenir.

  • Lazer Tedavileri

Pigment hücrelerini hedef alan q-switched lazerler ve yoğun darbeli ışık sistemleri (IPL, BBL) leke tedavisinde kullanılabilir.